CONCERTS

 

31 August, Tchaikovsky. Opening of the Academy, Children Art School, 18:00. Coming together!

John Cage                               “Music of living room” for 4 performers

Frederic Rzewski                   “Coming together!” for ensemble

Yannis Kyriakides                  “Karaoke-Etudes” for ensemble, electronics and video

 

Moscow Contemporary Music Ensemble

 

3 September, Tchaikovsky. Children Art School, 19:00. (r)Evolution

Sergei Prokofiev                    Two pieces from Ballet “Le Pas d’Acier”, arranged by Oleg Tantsov

Igor Mashukov                      Two pieces from Ballet «Requiem for Anna» for violin and electronics

Dmitri Kourliandski             “caprice 2” for violin and cello

Jerome Combier                    “freezing fields” for cello and piano

Dmitri Shostakovich              Three pieces from opera “The Nose Suite” arranged for by Oleg Tantsov

 

Ivan Bushuev, flute; Oleg Tantsov, clarinet; Mikhail Dubov, piano; Vladislav Pesin, violin; Yulia Migunova, cello

 

6 September, Perm.  Opening of the Academy, Perm State Culture Institute, 18:30. (r)Evolution

 

Igor Mashukov                       Two pieces from Ballet «Requiem for Anna» for violin and electronics

Sergei Prokofiev                    Two pieces from Ballet “Le Pas d’Acier”, arranged by Oleg Tantsov

Nikita Shirokov                     “Leaf from Album”, in memory of 1991 for violin solo

Dmitri Shostakovich             Three pieces from opera “The Nose Suite” arranged by Oleg Tantsov

Dmitri Kourliandski               “caprice 2” for violin and cello

Jerome Combier                     “freezing fields” for cello and piano

Elzbieta Sikora                       “Orpheus’ Head II” for flute and electronics

 

Ivan Bushuev, flute; Oleg Tantsov, clarinet; Mikhail Dubov, piano; Vladislav Pesin, violin; Yulia Migunova, cello; Natalia Vasyova, violin

 

8 September, Tchaikovsky. Pupils of Tchaikovsky-city and Students-musicians of the Academy, Musical College, 18:00. PLAYING TOGETHER

The program will be announced later

10 September, Tchaikovsky. Final Concert of the Academy, Chidren Art School, 18:00. NEW WORKS BY COMPOSERS-STUDENTS

Louis Bona (France)               Flute, Clarinet, Piano, Violin, Cello

Daniil Pilchen (Russia)          Flute, Piano, Violin, Cello

Dmitri Remezov (Russia)       Flute, Clarinet, Piano, Cello

Lorenzo Troiani (Italy)          Clarinet, Piano, Cello

Aidan Rosa (Australia)           Flute, Clarinet, Piano

Anna Pospelova (Russia)       Flute, Violin

Nazar Skrypnik (Ukraine)      Piano, Violin

Zach Thomas (USA)              Clarinet, Cello

Valentín Pelisch (Argentina) Violin

Mikhail Puchkov (Russia)      Clarinet

 

Ivan Bushuev, flute; Oleg Tantsov, clarinet; Mikhail Dubov, piano; Vladislav Pesin, violin; Yulia Migunova, cello

 

12 September, Moscow. Final Concert of the Academy, Moscow Philharmonics Chamber Hall, 19:00. PROFESSORS AND STUDENTS OF THE SEVENTH YOUNG COMPOSERS ACADEMY IN TCHAIKOVSKY

Jerome Combier (France)       “freezing fields” for cello and piano

Elzbieta Sikora (Poland)        “Orpheus’ Head II” for flute and electronics

Louis Bona (France)               Flute, Clarinet, Piano, Violin, Cello

Daniil Pilchen (Russia)          Flute, Piano, Violin, Cello

Dmitri Remezov (Russia)       Flute, Clarinet, Piano, Cello

Lorenzo Troiani (Italy)          Clarinet, Piano, Cello

Aidan Rosa (Australia)           Flute, Clarinet, Piano

Anna Pospelova (Russia)       Flute, Violin

Nazar Skrypnik (Ukraine)      Piano, Violin

Zach Thomas (USA)              Clarinet, Cello

Valentín Pelisch (Argentina) Violin

Mikhail Puchkov (Russia)      Clarinet

 

Ivan Bushuev, flute; Oleg Tantsov, clarinet; Mikhail Dubov, piano; Vladislav Pesin, violin; Yulia Migunova, cello